S TELESNO AKTIVNOSTJO DO BOLJŠEGA SLUHA V STAROSTI

Da si zagotovimo kakovostno življenje in dober sluh v pozni starosti, je pomembno, da smo fizično aktivni. S fizično aktivnostjo izboljšamo kardiovaskularni sistem in posledično preprečujemo bolezni, ki lahko vplivajo na izgubo sluha. To so predvsem bolezni srca in ožilja, diabetes in možganska kap. Naš sluh je povezan s kardiovaskularnim sistemom in z dobro fizično kondicijo je krvni obtok v polžu izboljšan, kri bogata s kisikom in hranljivimi snovmi pa pride hitreje do krvnih žil v ušesu, pri čemer se delovanje dlačnic v polžu, ki skrbijo za prenos informacij, izboljša.

V nadaljevanju se bomo osredotočili na nežnejši spol, ker  imajo ženske v povprečju glede na višino več telesne maščobe kot moški pri enakem indeksu telesne mase. Iz tega  izhaja tudi študija, ki je potekala med letom 1989 in 2009, v kateri je sodelovalo 64.000 žensk, katere namen je bil ugotoviti kakšen vpliv ima povišan indeks telesne mase na izgubo sluha. Študija v kateri je sodelovalo 64.000 žensk je pokazala, da imajo ženske z indeksom telesne mase med 25 in 34 % za 17 % večjo verjetnost za izgubo sluha od žensk z indeksom telesne mase manjšim od 25 %. Ženske z indeksom telesne mase 40 % ali več so imele 25 % večjo verjetnost za izgubo sluha, prav tako je za ženske z obsegom trebuha od 80 cm do 88 cm za 11 % večje tveganje, da izgubijo sluh kot ženske z obsegom 71 cm ali manj. Ženske, ki imajo obseg večji od 88 cm, se odstotek tveganja povzpne na 27 %. Večji kot je obseg trebuha, večje obstaja tveganje za poslabšanje sluha

Indeks telesne mase (ITM) je razmerje med vašo težo in višino, določa pa vsebnost telesne maščobe.

Svoj indeks telesne mase lahko izračunate po naslednji enačbi: ITM = telesna masa (kg) / (višina (m) x višina (m).

INDEKS TELESNE MASE PREHRANSKI STATUS
< 18,5 Prenizka telesna masa
18,5 – 24,9 Normalna telesna masa
25 – 29,9 Prekomerna telesna masa
>30 Debelost

Telovadba in prehrana

Priporoča se vsaj pol ure zmerno intenzivne aerobne vadbe za katero je značilno, da poveča srčni utrip, povzroči občutek toplote in rahlo zadihanost, vsaj 30 min na dan, pet dni na teden. Pri vadbi je potrebno upoštevati našo telesno pripravljenost in biti aktivni v okviru naših zmožnosti. Med aerobne gibalne aktivnosti uvrščamo: hojo, hitro hojo, hojo po stopnicah, tek na smučeh, tek, planinarjenje, plavanje in aerobiko. Precej priljubljena aktivnost med starejšimi odraslimi je hoja, saj ima pozitiven učinek na zdravje in koristi celotnemu telesu, je preprosta, varna ter brezplačna. Izvajamo jo lahko doma, v naravi, po opravkih, v trgovini …

Redna in zadostna telesna dejavnost v starosti bo pripomogla k ohranjanju vašega sluha ter nenazadnje vplivala na občutek dobrega zdravja in splošnega zadovoljstva z življenjem, zato zanjo nikoli ni prepozno. Poleg fizične aktivnosti poskrbite tudi za zadostno količino vnosa vitaminov in mineralov v vaše telo. Raziskave so pokazale, da imajo osebe, ki so uživale dovolj vitamina C in E, magnezija, beta karotena ter folne kisline, manjše možnosti izgube sluha za kar 20 %.

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
5.0
Na podlagi 1598 ocen
×
js_loader