Nasvezi-za-usesa-zascita-svetovanje-slusni-aparati-test-sluha-audio-bm-slusni-centri

4 NASVETI ZA UŠESA, KI JIH NE SMETE SPREGLEDATI

Človeški sluh morda ni tako oster kot pasji, a je kljub temu sposoben razlikovati med 400.000 toni. Podobno kot vsa naša čutila pa začne s starostjo pešati, pri čemer se proces začne nekje po tridesetem letu. Za zdravje sluha lahko največ naredimo sami.

PRAVILNO ČIŠČENJE

Večina ljudi čisti ušesno maslo ali cerumen, ki nastaja v notranjosti sluhovoda. To je napačno. Ušesno maslo ima nalogo varovati ušesa. Čeprav je koristno, lahko, kadar se čezmerno nakopiči, povzroča težave. Znaki, da imamo preveč ušesnega masla, ki lahko ustvari čepke v sluhovodu, so poleg slabšega sluha zamašenost in pritisk v ušesih, glavobol, vrtoglavica, zvonjenje v ušesih, srbenje in bolečina. Podobne znake ima vnetje ušes, ki zahteva zdravniško oskrbo.

Uporaba vatiranih paličic in drugih pripomočkov ni primerna, saj lahko poškodujemo sluhovod in povzročimo izgubo sluha. Obenem pa cerumen potisnemo še globlje v sluhovod. Za učinkovito čiščenje je bistveno mehčanje ušesnega masla, kar lahko naredimo z uporabo različnih raztopin, ki so na voljo v lekarnah brez recepta.

Pršilo Odinell lahko dobite v vseh AUDIO BM slušnih centrih, ali ga preprosto naročite v spletni trgovini >>

ZAŠČITA PRED HRUPOM

Naše uho je zapleten organ in močni zvoki lahko poškodujejo njegove občutljive dele. Notranje uho je sestavljeno iz čutnih celic, ki spremenijo zvočno valovanje v živčne impulze, ki jih razumejo možgani. Če so čutne celice izpostavljene zelo močnim zvokom, jih ti lahko poškodujejo ali celo uničijo. Zdravniki opozarjajo, da se te celice ne morejo niti obnoviti niti pozdraviti, zato je lahko posledica poškodbe ali uničenja trajna izguba sluha.

Zaščita sluha je pomembna. Številne države, med drugim tudi Slovenija, so omejile dovoljeno izpostavljenost hrupu v delovnem okolju na 85 decibelov. Osnova za omejitev sta intenziteta hrupa in čas izpostavljenosti. Večja ko je intenziteta hrupa, krajši je dovoljen čas, ko smo mu lahko izpostavljeni. Motorno žago, ki proizvaja hrup jakosti okoli 105 decibelov, lahko brez ustrezne zaščite sluha uporabljamo največ 18 minut tedensko. Pri jakosti nad 120 decibelov presežemo bolečinski prag – dovolj je že nekajsekundna izpostavljenost in že nastanejo nepopravljive posledice. Ne le glasni stroji, tudi poslušanje zelo glasne koncertne glasbe jakosti 110 decibelov lahko v nekaj minutah povzroči trajne okvare sluha.

Pred hrupom se lahko zaščitimo z zaščitnimi slušalkami ali ušesnimi čepki. Najcenejši so univerzalni, ki se kolikor toliko prilagodijo sluhovodu in jih lahko kupimo v lekarnah ali vseh AUDIO BM slušnih centrih, a so primerni za kratkotrajno uporabo. Če zaščito uporabljate pogosteje, pa se splača omisliti ušesne čepke, izdelane po meri, ki jih naročite pri slušnem akustiku. Nekateri med njimi imajo vgrajene tudi posebne filtre, ki dušijo človeškemu sluhu nevarne visoke frekvence in obenem omogočajo, da se nemoteno pogovarjamo.

Ponudba univerzalnih ušesnih čepkov >>

PRAVOČASNO PO SLUŠNI APARAT

Specialisti otorinolaringologi priporočajo, da se za pregled pri njih odločimo pri prvih sumih, da slišimo slabše. Če bomo namreč pravočasno in dovolj zgodaj dobili slušni aparat, se izboljša kakovost našega življenja. Če z njim predolgo odlašamo, se bomo nanj samo še težje privadili. Slušni akustiki priporočajo, da pred nakupom preizkusimo več modelov in se nato odločimo za tistega, ki nam najbolj ustreza. Dober slušni akustik vam bo omogočil, da si aparat izposodite in preizkusite v domačem okolju.

Zdravljenje okvarjenega sluha je lahko zelo uspešno, vendar pri tem ne gre računati na čudeže. Natančno diagnozo in zdravljenje opravi zdravnik specialist otorinolaringolog. Tudi pri naglušnosti ti specialisti določijo, ali smo kandidati za slušni aparat ali ne, odvisno pa je od vrste in stopnje naglušnosti. Pogoj za prejem slušnega aparata je naročilnica, ki jo predpiše zdravnik specialist otorinolaringolog, če ugotovi, da so izpolnjeni medicinski in drugi kriteriji.  V Sloveniji imajo zavarovane osebe pravico do slušnega aparata za eno uho ali obe, če gre za enostransko ali obojestransko izgubo sluha, ki je z zdravljenjem ni mogoče izboljšati, in če se z uporabo slušnih aparatov doseže zadovoljivo izboljšanje.

Opis postopka za pridobitev slušnih aparatov >>

Brezplačno preverite sluh >>

VODA V UŠESIH

Verjetno vsi poznamo tisti neprijetni občutek, ko v naša ušesa med plavanjem zaide voda. Pri ljudeh, ki so nagnjeni k vnetjem ušes, lahko prav to sproži vnetje. K sreči obstaja rešitev tudi za to težavo. To so silikonski čepki za ušesa, ki so izdelani po meri ušesa, in ker se mu popolnoma prilegajo, odlično ščitijo pred vdorom vode. Takšni čepki so še posebno priporočljivi za vse z občutljivimi ušesi, za otroke s pogostimi vnetji ušes in vse, ki ste veliko v bazenih.

Za izdelavo po meri obiščite najbližji AUDIO BM slušni center >>


Žiga Vlahušić
Slušni akustik
AUDIO BM slušni center Brežice
Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
5.0
Na podlagi 1604 ocen
×
js_loader