PAMETNI SLUŠNI APARATI, PAMETNI TELEFONI, …

Pametni telefoni, pametni televizorji, pametne hiše. Kaj še manjka? Seveda, pametni slušni aparati. Pametni slušni aparati obstajajo že nekaj časa, vendar se lahko vprašamo po kakšnih merilih presojati ali je slušni aparat pameten ali ni? Meril ni. Že dolgo časa imajo slušni aparati vgrajene rešitve, ki so pametne. Zadnja leta je opaziti, da proizvajalci in ponudniki slušnih aparatov zaradi določene nove rešitve izpostavljajo, da je slušni aparat sedaj pameten (“the world’s smartest hearing aid”, »the world’s first truly smart hearing aid«, …

 

Naštejemo nekatere rešitve v slušnih aparatih, ki so z nami že dolgo časa. Leta 1969 so se v slušnih aparatih pojavili prvi usmerjeni mikrofoni, ki so zmogli zajemati zvok iz določene smeri. To je pametna rešitev, kajti marsikdaj ne želimo poslušati zvokov iz vseh smeri, saj nas na primer obkroža hrup.

 

1969, prvi usmerjeni mikrofoni v slušnih aparatih

 

 

Leta 1984 so bili izdelani prvi povsem avtomatični dvokanalni slušni aparati. Za tihe zvoke so imeli večje ojačanje, kot za glasne, zato uporabniku ni bilo več potrebno ročno nastavljati jakosti, ko se je glasnost v okolju spremenila.

 

1984, prvi povsem avtomatični dvokanalni slušni aparati

 

Nekaj let kasneje, leta 1988 so prišli v uporabo prvi slušni aparati z akumulatorsko baterijo, ki se je napolnila kar s sončnimi celicami. Zaradi visoke učinkovitosti in nizke cene cink-zrak baterij so le te še vedno največ uporabljajo, čeprav prihajamo v novo obdobje rešitev, ki omogočajo ponovno polnjenje.

1988, prvi slušni aparati z akumulatorsko baterijo

 

V sredini devetdesetih let so digitalni slušni aparati pričeli izpodrivati analogne izvedbe in sedaj so vsi slušni aparati le še digitalni. Digitalna tehnologija omogoča povsem nove možnosti obdelave zvoka (poudarjanje govora, zmanjševanje hrupa, preprečevanje piskanja, odprte prilagoditve, brezžično povezovanje slušnih aparatov med seboj in z drugimi napravami, kot so pametni telefoni, televizija, …).

 

V zadnjih letih so veliko pozornosti deležni pametni telefoni in pametne televizije. Opaziti je, da tudi na področju slušnih aparatov zasledimo izraze, ki vključujejo izraz »pametni«. To je izraz, ki je očitno postal moden. V AUDIO BM se strinjamo, da slušne aparate označujemo tudi s tem pridevnikom, saj si to več kot zaslužijo, ni pa to nekaj novega. Slušni aparati so že dolga leta pametni. Bolje je, če rečemo, da so slušni aparati vsako leto še pametnejši. Že sedaj namreč slušni aparati samodejno preklapljajo stotine parametrov v odvisnosti od okolja, želja uporabnikov in sluha, že sedaj so pametni telefoni »podaljšana roka« slušnih aparatov, saj jih preko brezplačnih aplikacij lahko izvrstno nadzorujemo in povezujemo. S slušnimi aparati lahko prostoročno telefoniramo ali poslušamo multimedijske vsebine.

 

Kaj nam bo prinesla prihodnost? Še več pameti v slušne aparate, kar bo v praksi pomenilo enostavnejšo uporabo in povezovanje z mnogoterimi drugimi napravami ter še boljše prepoznavanje zvokov govora v najzahtevnejših slušnih okoljih, simultano prevajanje, …

 

 

 

Kljub neslutenemu razvoju slušnih aparatov v zadnjih letih je dejstvo, da jih ljudje premalo poznajo. Slušnih aparatov se (za nepoznavalce) še vedno drži »sloves« izpred desetletij, da radi piskajo, šumijo in so preglasni. Temu ni več tako. V AUDIO BM slušnih centrih se lahko enostavno prepričate, katere tehnološke rešitve so realnost v sedanjem času – lahko jih tudi brezplačno preizkusite.

 

Preberite, kaj so povedale naše stranke >>

Naročite se >>

 

 

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
5.0
Na podlagi 1541 ocen
×
js_loader