ALI OBSTAJA ZDRAVILO ZA NAGLUŠNOST?

Kratek odgovor je: Ne. Do zdaj ni bilo odkritega še nobenega zdravila za odpravo naglušnosti, sploh tiste, kjer je razlog za naglušnost v notranjem ušesu ali višje na slušni poti (npr. slušni živec). Ne nasedajte prevarantom, ki vam preko oglasov ponujajo čudežne kapljice, olja ali kapsule. Z njimi si lahko celo škodujete! 

 

Zakaj zdravilo ne obstaja?

Ker obstaja veliko različnih vzrokov in vrst naglušnosti, je težko najti eno samo zdravilo. Najpogostejši za naglušnost je poškodba tako imenovanih lasnih celic (dlačnic) v notranjem ušesu, ki se ne regenerirajo. Znanstveniki se ukvarjajo z ustvarjanjem tehnologij, ki bi lahko vzpodbudile delovanje poškodovanih območij v notranjem ušesu. Do tega trenutka so bile vse raziskave opravljene pri majhnih živalih, kot so miši in ptice in ne s človeškimi lasnimi celicami. Spremembe v ušesih, povezane s staranjem, ravno tako predstavljajo izziv, saj se uho skozi leta spreminja in razvija.

Drug pomemben vzrok za naglušnost ali tudi gluhoto je genetske narave. Ko se oseba rodi s prirojeno izgubo sluha, je že prepozno (v nasprotju s hrupom povzročeno izgubo sluha, ki se ji je mogoče izogniti).

Naglušnost, ki nastane zaradi težav v srednjem ušesu se že v sedanjem času večinoma zelo uspešno odpravi. Tudi v Sloveniji stroka ORL zelo uspešno izvaja vse posege, ki so v svetu znani na tem področju.

 

Pogled v prihodnost

Ker je naglušnost tako razširjena težava po vsem svetu, obstaja več organizacij, ustanovljenih z namenom iskanja zdravil za naglušnost. Stanfordova pobuda za ozdravitev sluha (SICHL) prihaja iz Medicinske fakultete Stanford in navaja, da je “cilj SICHL-a odkriti zdravljenje, ki bi popravilo poškodovano notranje uho, obnovilo sluh, umirilo tinitus in izboljšalo ravnotežje.” Osredotočajo se na štiri ključna področja raziskav: terapija z matičnimi celicami, genska terapija, molekularna terapija in ciljna nevralna stimulacija. Terapija z matičnimi celicami raziskuje možnost popravljanja poškodovanih celic ali pridelave novih delov iz lastnih lasnih celic. Raziskave v zvezi z gensko pogojeno izgubo sluha so pokazale, da je večina izgube sluha povzročena z mutacijo v samo treh genih, ki jih nameravajo obnavljati z gensko terapijo. Molekularna terapija se ukvarja z uporabo zdravil za izgubo sluha in želi ciljno usmerjeno nevralno stimulacijo uporabiti za delo z slušnimi živci, da bi poslušanje postalo jasnejše in glasnejše.

 


Človeško uho sestavljajo trije deli – zunanje uho, srednje uho in notranje uho.

 

Raziskovalci na oddelku za otolaringologijo v medicinskem centru Columbia University se prav tako trudijo razviti zdravilo za naglušnost. Znanstveniki uporabljajo gensko terapijo za boj proti genetsko pogojenemu izgubljanju sluha. To bi lahko pomenilo, da bodo otroci, rojeni z izgubo sluha, lahko slišali. Raziskovalci prav tako proučujejo razvoj kohlearnega kostnega tkiva, da bi izvedeli več o pogojih, ki povzročajo izgubo sluha zaradi okvarjenega razvoja kosti.

 

Zaključek

Trenutno so slušni aparati in polževi vsadki najboljša rešitev za naglušnost ali gluhoto. Ne pozabimo na preventivo in zaščitimo naš sluh, če smo izpostavljeni hrupu.

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1760 ocen
×
js_loader