KAKO PREPREČITI VDOR VODE V UŠESA? KAKO SE IZOGNITI VNETJU UŠES?

Zlasti v poletnih mesecih se zaradi aktivnosti v vodi pogosto pojavi vnetje ušes. Poleg vode k vnetjem prispevajo tudi drugi dejavniki.

Najpogosteje se z vnetji ušes spopadajo otroci saj se veliko časa zadržujejo v vodi. Ostali, ki jih vnetja pogosteje doletijo so osebe z vnetji kože (dermatitis, ekcem, psoriaza), s sladkorno boleznijo in drugimi motnjami presnove. Če ima oseba dlje časa vodo v ušesu se koža vzdraži in zmehča, vdor mikroorganizmov iz onesnažene vode pa je olajšan. Spremeni se tudi ph kože. Voda v ušesih zmanjša kislost (ph) kože v sluhovodu in tako se zmanjša lokalna zaščita pred okužbo. Normalno je, da imamo v sluhovodu tudi ušesno maslo, ki nudi dodatno naravno zaščito sluhovodov. Ušesno maslo se ob daljši prisotnosti v vode v ušesih raztopi in izplakne iz ušes. Tako je odstranjena še ena naravna zaščita pred okužbami. Če imamo kožo v sluhovodu poškodovano zaradi praskanja, grobega čiščenja, če imamo suho kožo, ekcem, če smo izpostavljeni visokim ali nizkim temperaturam smo zelo izpostavljeni tveganju, da dobimo vnetje. Najbolj poznani povzročitelji vnetij so: Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, ter različne druge bakterije in glivice.

Znaki za vnetje ušes so: bolečina, srbenje, lahko je prisotna oteklina sluhovoda in pordelost, ter včasih tudi izcedek.

Zdravljenje poteka tako, da se lajša bolečine in odstrani izcedek. Lokalno se zdravi s kortikosteroidi, antibiotiki in po potrebi tudi s protiglivičnimi zdravili. Kopamo se lahko šele, ko se okužba pozdravi, običajno šele po 4 ali 5 dnevih.

Veliko za preprečitev vnetij ušes lahko storimo sami, če poskrbimo za primerno zaščito. Zmanjšajmo dejavnike tveganja. Če imamo poškodbo bobniča ali vstavljene timpanalne cevke voda nikakor ne sme v ušesa. Vsi ostali po kopanju nežno osušimo ušesa, ali pa že med kopanjem uporabljajmo ušesne čepke, da se prepreči vdor vode v sluhovode.

3 NASVETI ZA PREPREČITEV VNETJA UŠES

  • Po plavanju je potrebno ušesa nežno posušiti. Enostavno nagnite glavo in povlecite za uhelj, da voda izteče iz ušesa.
  • Za čiščenje ušes ne uporabljajte grobih predmetov, niti vatiranih palčk. Z njimi lahko poškodujete občutljivo kožo v sluhovodih in s tem povečate možnost za vnetje.
  • Uporabljajte čepke za ušesa. Predlagamo mehke silikonske čepke, ki so izdelani po meri saj optimalno tesnijo in jih je po uporabi tudi zlahka očistiti.

Več o zaščiti ušes in sluha >>

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
5.0
Na podlagi 1601 ocen
×
js_loader